OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Anténa na komín

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
on: December 10, 2017, 10:13:10 ráno
Akojte má niekto skúsenosti s touto anténou? You are not allowed to view links. Register or Login  chcel bi som ju pripevniť na komín.Mám sedlovú strechu s eternitovov kritinou bez hromozvodu.Kom ín mám presne v strede štítu strechy.Vôbec sa v anténach vhodných na dom nevyznám tak mi poprípade poradte inú ak táto nieje vhodná.Ďakujem za pomoc


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #1 on: December 10, 2017, 10:23:44 ráno
Lepsia bude tato - You are not allowed to view links. Register or Login

 Ale ked nemas hromozvod, bude KAZDA antena nad strechou pritahovat pruser - blesky. Radsej podumaj nad stoziarom aspon 10m od baraku, tak aby bol stoziar (tyc) aspon 5m vysoky, dosledne ukotveny, pouziti bleskoistky. Ono totiz na nechranenej streche, ked prdne do anteny blesk, nehrozi len s urcitostou zhorena stanica, ale aj prenos (minimalne) tepla priamo do konstrukcie strechy a nasledny slusny poziar. Ked bude uzemnena antena mimo domu, a pouzita bleskoistka, riziko poziaru v dome je takmer nulove a riziko znicenia stanice znizis o nejakych 30%.  Antena ktoru odporucam je 5/8 s radialmi, takze po naladeni bude na tom OVELA lepsie ako bumerang, navyse je aj s postovnym lacnejsia ako ta co si prezentoval.

Este raz, kedze NEMAS chraneny dom proti uderu blesku, je KAZDA antena rizikom. Najspolahlivej sia metoda ako uchranit stanicu aj barak proti spaleniu, je pri burke antenny kabel od stanice odpojit a niekde uzemnit, najlepsie na extra vyrobene uzemnenie veduce z domu prec, niekam do zeme. Musis ratat aj s tym, ze to spominane uzemnenie musi byt dostatocne domenzovane, takze nejaky 1.5mm istalacny drot stacit nebude :-)


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: December 10, 2017, 12:44:03 večer
Rozmýšlal som aj nad stožiarom,ale strecha domu bi bola najlepšia lebo je nad okolitími domami.Šťít strechy od  zeme má výšku 8m takže s 5m stožiarom sa dostanem do výšky 12m (myslím vrch antény keďže je dlhá cca 6,9m).Bude to dosť?


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #3 on: December 10, 2017, 13:23:28 večer
1- skusenost s tym boomerangom mam celkom dobru ( pisal som o testovani anten vo fore o nasom opakovaci)
2- vsetko pod plnohodnotnu 1/4-ku je kompromis a neaka strata
3- pokial ide o blesky tak jednoznacne najlepsie riesenie je zvlast stoziar a v case burky antenny kabel odpojit a nechat koniec vonku.
- koniec vseobecnej uvahy

- netusim ako mas priestorovo orientovane okolie domu, tak skusim odhadnut plusy a minusy boomerang na streche oproti 5/8 na 5metrovom stoziari.
  - ak by ta 5/8 mala volny vyhlad na tebou pozadovany smer tak ju ber lebo je to zarucene lepsia antena
 - ak by ti ta 5/8-mina vychadzala tak, ze v smere pozadovanych spojeni ti zavadzia dom, stromy, kopec,  tak je celkom realne ze ten boomerang ( natoceny protivahou kde sa chces dovolat) ti bude robit vacsiu radost z CBcka.

- ale najlepsie a bez pokusov by bolo dat tu 5/8 na ten komin ;D ;D


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: December 10, 2017, 15:24:09 večer
Ešte ma napadlo jedno a asi aj najlepšie a najrýchlejšie riešenie.Na povale mám okno v smere kam chcem vysielať.Okno má drevenný rám takže bi som to asi najednoduchšie riešil tak že bi som pozváral konzolu na rám okna a anténu toho bumeranga upevnil naňu.Dal bi som hneď za anténu bleskoistku a cez elektrikárske trubky bi som si kábel s povale zviedol tam kam chcem.Čo vi nato?


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: December 10, 2017, 15:29:30 večer
Majú tam aj takýto kračší bumerang You are not allowed to view links. Register or Login ten bi mi presahoval nad strechu asi 1m.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #6 on: December 10, 2017, 17:59:38 večer
Nad strechu ti musi trcat CELA antena aj s kompletnou protivahou. Ked ti bude trcat len spicka chytis pendrek.  Ja mam polvlnny dipol napajany v strede (samovyroba, fotky najdes vo vlakne stacionarne (zakladnove) anteny, pohladaj). Kedze ju na panelaku NEVIEM dat vyssie, dolny konec (protivaha) mi trci asi 3/4 metra pod okrajom strechy.  Z asi 120 stupnoveho vyseku kruhu (antena je vsesmerova)  mam prijem aj vysielanie o 89% slabsie, akoby bolo, keby antena trcala cela nad strechou.  Takze, dobre ti radim, 5/8 antena, aspon 5 m etrov od domu, stoziar mozes pouzit z mladeho smreka tak vysoky, aby boli VODOROVNE radialy nad strechou staci pol metra. Pri ladeni ti bude musiet niekto pomoct, lebo antena pojde hore dolu niekolkokrat (ale pomoc potrebujes pri tak vysokej antene vzdy, nech je nastoknuta na comkolvek. :-)


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: December 10, 2017, 18:11:53 večer
To mi je jasné ale ak bi som chcel aby bola celá nad strechou tak mi treba stožiar minimálne 10m vysoký ked má štít od zeme výšku 8m.Pomôcť mi tiež nemá kto tak sa na túto možnosť asi vykašlem a porozmýšlam nad iným riešením.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #8 on: December 10, 2017, 19:31:39 večer
Bude ti stacit 8.5m nad zemou. Ja som podobne ladil antenu v lete v kempe, kde som mal ako stoziar 9m cerstvo zrezany plany javor. Vyhlbil som si asi 30cm jamku a ta mi posluzila ako klb. Samotna antena vazi do 3Kg, takze to budes vediat ak nie si invalid ci chory zvladnut sam bez poskodenia anteny (ked si podlozis koniec stoziara tak vysoko, aby si nezohol radialy, ked bude stoziar sklopeny. Potom ti uz bude stacit narvat styry pol metra dhe roxory do zeme a na ne vyviazat pevne lanka (nie kovove) siahajuce do dvoch tretin stoziara.  Roxory staci narvat meter od paty stoziara a poriadne napnut :-)  Mozes na roxor vyviest aj uzemnenie od bleskoistky :-) .


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #9 on: December 10, 2017, 20:35:06 večer
Ak to je aspon trochu realne a otvorene vedla domu,.....nahanaju ta peniaze tak nevahaj a kup tu 5/8inu,.......zvysok mozes vylepsovat a experimentovat aj potom .