OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Zdroje napätia na portejbloch

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
on: Júl 13, 2018, 13:18:14 večer
Priatelia, neviem, či sa to tu už riešilo, no nenašiel som.
Ako riešite napájanie CB stanice, prípadne malého svetla počas niekoľkohodino vého portejblu. Nezaujímajú ma elektrocentrál y, či napájanie z auta. Skôr sa pýtam na akumulátory (olovené, lítiové a pod.) aké používate?
ďakujem


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #1 on: Júl 13, 2018, 17:03:43 večer
Podla mojich skusenosti je na dlhy portable trebars cez vikend ideal bezudrzbova autobateria od 60Ah. AK z nej chces trebars aj svietit nejakou ledkou a nabit aj mobil. :-) Pomer cena vykon je viac menej idealny :-)


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #2 on: Júl 13, 2018, 19:53:30 večer
Používam gélový akumulator ctm ct65 ah   mam ho od Rada Bardejov OM0AMR
« Last Edit: Júl 13, 2018, 19:59:33 večer od Dejvid »


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Júl 15, 2018, 00:28:52 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Podla mojich skusenosti je na dlhy portable trebars cez vikend ideal bezudrzbova autobateria od 60Ah. ...
To máš pravdu, ale zabudol som konkretizovať, že chceme ísť pešo, nakoľko kóta nie je dostupná dopravnými prostriedkami. Bat 60 Ah váži príliš veľa. Hľadáme niečo, čo unesieme...

You are not allowed to view links. Register or Login
Používam gélový akumulator ctm ct65 ah   mam ho od Rada Bardejov OM0AMR
Toto asi tiež veľa váži, či? Nepoznám to.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #4 on: Júl 15, 2018, 06:07:29 ráno
ved to :-) JA s aprerpavujem autom, ale jeden napad mam. Jestvuje taky vozik pre pesich turistov, ktory uvezie okolo metraku a pripina na sa na pas, podoba sa to vlecnemu voziku za motorku. Velke koleso a po horskych chodnikoch v pohoe s tym clovek pejde. Tak som uvazoval o vyrobe dvojkolesoveho . Nieco ako nakupna taska na kolieskach. Kolesa aspon 15 placov priemer :-) V tom uz by sa dala peviezt cela vikendova vyprava aj zo stanom a dalsimi vecami :-)


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #5 on: Júl 15, 2018, 08:32:14 ráno
Sice nie na CB, ale na portable po kopcoch a do prirody mam 5Ah a 3Ah trojclankovu LiPo. Ta 5Ah vazi okolo 400g ;) Mam za sebou cez stovku portejblikov za 4 roky.

Zamerat sa treba na radio, nielen na bateriu, radio s podsvietenim ziarovkami nebrat :) Slusne CB radio sa musi zmestiti pod 0,4A RX a 1,3A TX. Pokial chces baterku len na obcasny portable, tak k takemuto radiu zober 14Ah olovo (cca 3,8Kg) , to by malo vydrzat cez 15h pri pomere 1:1 RX/TX. You are not allowed to view links. Register or Login .  Pripadne dve 9Ah, nech si rozdelite vahu :) You are not allowed to view links. Register or Login

Osvetlenie riesit zvlast, odpadnu dalsie kable, konektory, cim eliminujes problemy.
« Last Edit: Júl 15, 2018, 08:44:57 ráno od pugzley »


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #6 on: Júl 15, 2018, 09:08:43 ráno
Ahoj Martin,
kým sme museli pri Gebirgspionier e nosiť veľké ťažké  batohy + Lyže cez Alpi som sa rozhodol, že 7 kg gelovu baterku 20AH / 380A / 12V pre motorky mi nebude vadiť. Vidím to športové. Autozasuvku som ale už menil na Powerpoles.
Tu vidíš moju horskú vybavu:
You are not allowed to view links. Register or Login
Baterka vydrizi aj keď vysielam celu noc napr. zo TeamHam1011 na 10/12 W. Rozmýšľal som aj o ľahší LiPo, ale po prvé sú drahé a po druhé idem aj v zime pri teplotách pod nula celsius keď musíš LiPo dobre zabaliť.
Moja najľahšia výbava je Alan 42 a 3x 8 AA NiMh Akku 2700 mAh + drotovku alebo SEM 35 Anténa. Viac netreba.

Ako svetlo používam iba malé čelovky od Petzl, majú silne a slabé biele a červene alebo už aj zelené / modré (pre poľovníkov) svetlo.

73 Andreas
« Last Edit: Júl 16, 2018, 08:00:27 ráno od Skipper »


erixon

  • Guest
Odpovedať #7 on: Júl 15, 2018, 21:29:53 večer
Skusal uz niekto testovat pri portejbloch pomocnu bateriu pre startovanie auta ?
Ma to dobre parametre. 13,6Ah , 12V , Li-Ion , 500g  ( na inej stranke je uvadzane 16,1 x 7 x 3 cm ; 1,5 Kg )
Lepsie nosit v batohu nieco taketo, ako tazke olovo  :)
« Last Edit: Júl 15, 2018, 22:23:16 večer od erixon »


Offline Roman

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 106
    • Karma: 13
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88PI
  • Skype: romankrizan
Odpovedať #8 on: Júl 15, 2018, 22:04:12 večer
13,6 Ah nemôže mať 500g

Ja nosím na portable jednu alebo dve modelárske 5Ah Li-pol a každá má 335g
Na EBH som použil 20Ah Li-pol a ta ma 1200g


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #9 on: Júl 16, 2018, 07:19:45 ráno
Erixon, ta vec ma v sebe spinane menice a elektroniku, moznost rusenia prijmu a problemov co to spravi v silnom vf poli pri vysielani....