OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

magneticka antena

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #10 on: Apríl 04, 2018, 04:13:22 ráno
Tak už tu máme zase staré mýty a bludy o presných dlžkach káblov k magnetkám. Pokial máš na päte antény mpedanciu 50ohm pri 27MHz tak akákolvek dĺžka káblu ktorá ti vyhovuje ku stanici bude vyhovujúca a na SWR sa nič menit nebude. Problém (a vo vašom skracovaní "riešenie") nastáva ak tam máte impedanciu inú a snažíte sa ju oklamat prispôsobením dĺžky káblu. Nastávajú tam 2 veci: krivka prispôsobenia v rozsahu kanálov na CB je viac do "Vé" a teda niektoré kanály na zaciatku a konci pásma CB budú mat SWR ovela vyššie ako pri dobre prispôsobenej anténe. Za druhé z  vyžarovacieho diagramu typu lambda-štvrt (lalok mierne dovrchu) sa stáva podivná vec s vela lalokmi kde kade okolo antény. Velmi vela ludí si podliepa spodok magnetickej antény na aute este dalšou nálepkou pre ochranu strechy pred poškriabaním atd. Päta antény spolu zo strechou auta uzavierajú spolu kapacitu ktorá  pre CB znamená takmer vodivé spojenie, ktoré každá jedna magnetická anténa 1/4 potrebuje. Vaše SWR metre za 10-30€ sú a budú vždy len orientačným meradlom, ked som v práci videl čo všetko má vplyv na vyžarovanie pri ovela vačších frekvenciách (ANRITSU SITEMISTER) tak som svoje aj prestal používat.


Offline rege

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 5
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09QC
Odpovedať #11 on: Apríl 04, 2018, 21:30:37 večer

V pripade radioamatera ktory nema drahe vybavenie je dodrzanie povodnej dlzky kabla najjednoduchsi a volba.
« Last Edit: Apríl 06, 2018, 06:32:51 ráno od rege »


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #12 on: Apríl 04, 2018, 21:42:58 večer
 ;D ;D ;D Dobrý vtip na večer ? Alebo sleduješ tiež aféru na cb českom fóre a reagujes atakom späť sem?  Alebo si snáď Kucej ?
Tomu dementovi netreba veriť ani zlatú Belu.
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #13 on: Apríl 04, 2018, 23:56:35 večer
Mravec, preco to kazis, taka pekna povera  ;) Chyba mi tu este legenda o polke, co nepotrebuje protivahu  a o ciernom piratovi so ziskom 9dB :D

Ale vazne, ak sa meni PSV s dlzkou koaxu, je nieco zle a koax je v tom pripade sucastou anteny, oplet nema funkciu tienenia, takze v aute dobre "pocuva" nabijacku k telefonu, palubny pocitac, antenou sa v tom pripade casto stava aj mikrofon k vysielacke a napajaci kabel.

BacaKe , impedancny opakovac je nasobok polvlny  ;) Takze pamatas spravne. So zapocitanym koeficientom skratenia tak je na konci polvlnneho opakovaca rovnaka impedancia ako na antene, pouzitelne napriklad so 75ohm tv koaxom pri 50ohm antene a 50ohm trx. Prevadzkoval som to tak na cb roky pri tretinovej cene za koax s lepsimi parametrami ako rg213.
« Last Edit: Apríl 05, 2018, 00:03:48 ráno od pugzley »


Offline rege

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 5
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09QC
Odpovedať #14 on: Apríl 05, 2018, 06:47:18 ráno
Tak som asi narazil na zly web, kludne ten prispevok zmazem ak tam su nezmysly.


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #15 on: Apríl 05, 2018, 22:43:17 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Tak som asi narazil na zly web, kludne ten prispevok zmazem ak tam su nezmysly.

Ak by si to zmazal včera tak je to už neskoro!!!


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #16 on: Apríl 06, 2018, 08:31:51 ráno
ako to tu citam tak tu je vesela debata :D ;D
1- cosi sa mi marilo ze dlzku treba dodrziavat ak kabel nema 50 ohmov (vysielacka a antena maju 50ohmov), takze ste mi potvrdili ze pri RG58 dlzku riesit nemusim.
2- kabel som skratil a antena funguje normalne, ale analizator nemam....ono neviem do akej miery ma zmysel bazirovat nad 1m mobilkou.

PS:ale ked dlzka sa nezmeni, tak sa tym nic nepokazi.





Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #17 on: Apríl 06, 2018, 08:42:44 ráno
S tou STVRTvlmou ci polvlnou mi to vychadza aj u RG58. DRVIVA vacsina magnetiek sa predava s kablom dlhym 3.6m co je polvlna (dve strvtky) skratena o skracovaci cinitel :-)