OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

stavba CB papagaja

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #50 on: Október 22, 2017, 10:35:16 ráno

Anténa ¼ lambda pre svoju funkciu potrebuje protiváhu – radiály aspoň 3 dlhé ¼ lambda, čo býva v zime (sneh, námraza) vo vyšších polohách problém. Ja by som využil plechovú strechu (ak je to sedlová strecha) ako protiváhu, do štítu upevnil na izolátore žiarič ¼ lambda a tu aj pripojil koax na žiarič a opletenie koaxu na plech strechy svorkou používanou na hromozvod.
Alebo skúsiť zohnať z vojenských NZ výpredajov GP z R407 a prispôsobiť na CB.
Marian Strečno ju má urobenú na CB, skús sa skontaktovať.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #51 on: Október 22, 2017, 20:40:33 večer
Dik za tip.tu vojensku antenu nepoznam ale strejda guugl snad hej.

Minule sme robili testovanie anten z qth papagaja a potvrdilo sa ze alivari je naozaj hlucha. Skusali sme polsku 1/2  ulozenku a boomerang sirtel s 1/4 ziaricom.....1/2 o 1 az 2 eSa lepsia oproti alivari. 1/4 bomerang o troska horsi od 1/2.......pre blizke stanice takmer bez rozdielu, ale pre vzdialenejsie ( za kopcom) bola 1/2 troska lepsia (mozno pol eSa).
- z praktickych dovodov ( mensi strasiak na streche, 1/2colova rurka drziak) tam pojde boomerang s novym nerezovym ziaricom...... akurat mam obavu ci mi plechova strecha cca 70cm(dlzka stoziara)  pod patou boomerangu nebude robit neaku sarapatu s ohmickym prisposobenim. Antenka volne pohodena v priestore ide prekvapujuco dobre.



Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #52 on: Október 23, 2017, 09:26:31 ráno
Boomerang je neúplná kompromisná anténa ¼ lambda , aj zo smerovým vyžarovaním ( v smere protiváhy) nečakaj preto od nej žiadne zázraky, potvrdená praxou. Ja by som ju dal tesne ku streche (na strechu), odskrutkoval tú šikmú protiváhu a prepojil hrubším krátkym káblikom z plechom strechy (oveľa účinnejšia protiváha), ale treba aj nejaký merák (PSV, analyzátor) na naladenie žiariča.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #53 on: Október 23, 2017, 10:50:06 ráno
caf,

ze to je kompromisna antena mi je jasne....... ako niekto mudry(mudrejsi ako ja:)))povedal: na CB vsetko pod 5,5 metra je kompromis a strata.

- ale kedze papousek je umiestneny na cudzej chate (sme radi ze nas majitel na strechu vobec pustil a trocha elektriky na nase hoby pustil), tak tam nemam moc odvahu stavat neaku dlhu 5m hlinikovu opachu + problem z drziakom...... na 1/2 alebo 5/8 si to uz pyta inu ruru a konzolu a ine diery v stene (streche).

- pokial ide o namontovanie 1/4 tak dik za napad skusit to aj bez protivahy..... ..som nad tym aj rozmyslal, len som mal obavu ze ci ju tou "neladenou" strechou neako nerozhodim rezonancne. tak tam mienim (aspon) pokusne nechat tu protivahu (predsa je len naladena),pripadne jej sklonom doladit impedanciu. (mame moznost pozicania antenneho analizatora). ak by to chodilo dobre aj bez tej laminatovej protivahy tak je to len plus (o jednu vyzdobu na streche menej). strecha je z pozinkovaneho plechu falcovana, skolon menej ako 45 stupnov. antena moze ist do stredu hrebena. samozrejme ze bude spojena s uzemnenim ( preto mame na napajani oddelovacie trafo, aby sme tienenim neprizemnovali potencial N vodica v chate). teoreticky by bola moznost antenu ladit spustanim k streche (odrezavanim drziaka).


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #54 on: Október 23, 2017, 11:03:04 ráno
a este : mierna smerovost mi nevadi, z druhej strany kopca su poliaci a o tie jejich AMka v nulkach mi voooooobec nejde.

bol som az prekvapeny aky maly rozdiel bol medzi 1/2 a tym bomerangom v reportoch, cca tak do 1/2 esa na vzdialenejsich staniciach. vlado milikov nam to meral na masine a nameral rozdiel do 1/2 dB-elu (ale bol skoro na priamu viditelnost) do 20km daleko. stanice co boli relativne blizko ani nevedeli ktora antena je ktora.(prehadzovali sme ich na rurke viac krat).
ale je fakt ze ta polka bola trosku lepsia. a aj ta smerovost je prekvapujuco mala, ale je.


73 a dik za nazory a skusnosti.



Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #55 on: Október 24, 2017, 13:46:41 večer
som to nasiel co som si uz nepamatal dobre........p odla viacerych zdrojov na nete by 1/4 ziaric mal mat impedanciu cca 35ohm ak je nad rovnou vodivou plochou... coz tak uplne k 50ohm-ovej stanicke nesedi.
- ale ktovie, mozno by sa dala najst neaka poloha nad strechou kde by to ako tak ladilo aj bez protivah...... ale bolo by to urcite hluchsie ako s protivahou (ta je fyzicky skratena na cca 1,3 metra aj ked by tam malo byt namotaneho +- 2,7 metra drotu)

- na strane druhej taka mobilka ma protivahu kus plechu na streche a magnetka len tak ciastocne..... . vcul bud mudry z toho vsetkeho ;D ;D ;D ;)


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #56 on: Október 25, 2017, 22:35:50 večer
Nepochopil si ma. Ja som ti neradil aby si použiť anténu bez protiváh. Práve ta plechová strecha ti bude tvoriť oveľa účinnejšiu protiváhu ako ten 1,3m dlhý kýptik. (Ak ju pripojíš na miesto protiváhy-kýptika).


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #57 on: Október 26, 2017, 00:06:24 ráno
Ved to ze spojim "spodok" anteny s plechom strechy berem ako samozrejmost, uz len koli bleskozvodu. Pre tu srandu a pokus skusim ako pojde ta antena bez tej jednej protivahy..... ...pata anfeny bude cca 70-80cm nad hrebenom(rezat drziak sa mi zatial nechce) . Skusim a dam vediet ako sa to bude spravat.
-este mam na plane dorobit galvanicke spojenie ziarica s bleskozvodom. vidim to na ten vyskratovany 1/4 vlny kusok koaxu ako odbocky.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #58 on: Október 26, 2017, 00:12:01 ráno
Ty si to myslel tak, ze ziaric dat rovno nad hreben ( samozrejme na izolator). Tak koli tomu tu spominam ze taketo riesenie  nema 50ohm.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #59 on: November 17, 2017, 10:02:08 ráno
nuz ak vsetko klapne a nebude moc prsat, tak zajtra ideme menit antenu na papagaja. zraz cca o 13h , zamena, potom testovanie (asi priamo z vysielacky) oklolo 13:30-14h. kto moze z okolia , zapnite si 73 kanal. minule som sa sam zacudoval, ze od turian az do vrutok som ho miestami otavaral z 1m magnetky ( samozrejme mobil efekt, ved to je uplne za terchovskymi kopcami)....... by to z vrutok na stacionarku mohlo ist......podla mapy by sa tam aj dubnicania mohli dostat (ked bude tiche pasmo).

papa 73