OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Zdroje napätia na portejbloch

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #10 on: Júl 16, 2018, 08:16:02 ráno
Kamarad si take nieco spravil:
You are not allowed to view links. Register or Login


erixon

  • Guest
Odpovedať #11 on: Júl 16, 2018, 09:56:11 ráno
Pugzley dakujem za upozornenie. Chcel som povodne si postavit jednoduchy zdroj 18650 Li-Ion aku a cez menic LTC3780 dc step up vyrabat 12V pre CB. Rusenia som sa obaval, no netestoval som to, ani som sa este nedostal ku stavbe.
Skusal som ale podobnu vecicku, ako je ta pomocna bateria pre auto, na ktorej bolo pisane capacity 8800mAh. Ta fungovala bez rusenia prijmu pri CB, no ked som meral odber a cas chodu stanice, tak vysledna kapacita bola ledva 2000mAh. Stanicu tahala 4hod. Bud cinania napisali viac, alebo sa uz prejavovala staroba clankov Li-Ion.
Pri tej baterii, co som vcera sem daval, som nasiel este, ze obsahuje 4x 3,7V aku, co bude 14,8V. No tazko povedat, ako to je zapojene, seriovo ci paralelne, ostava len otestovat.
Dalsia moznost este je nasledujuce zapojenie. Ide o zdroj 11,1V a 5x cca 3120mAh, co je 15Ah. Elektronika je na ochranu Li-Ion baterii, teda bez menica a rusenia. Pre CB rucnu stanicu celkom dobra zasoba energie.


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #12 on: Júl 16, 2018, 17:51:47 večer
Do batohu používam olovené bezúdržbové 12V 7,2Ah akumulátory aké sa používajú do záložných zdrojov UPS.
Možno trochu menší výkon ako Li-Pol alebo Li-ion, ale jednoduchosť - bez elektroniky a prípadného rušenia. Takisto nabíjanie jednoduché. Cena jednej 15-20€. Alebo nič, keď sa vyraďujú staré UPS ;D.
Dve úplne stačia na 12h RX/TX (4W), napr. EBH.


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #13 on: Júl 16, 2018, 20:47:39 večer
Áno Alan, olovené bat máme, ale hľadáme niečo ľahšie. Samozrejme 12V  / 7Ah sú pripravené.


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #14 on: Júl 16, 2018, 21:34:04 večer
Niečo ľahšie?
You are not allowed to view links. Register or Login
Pre zacne spojenie  :D

No a keď už pritom opekať:
You are not allowed to view links. Register or Login  ;)

Alebo “Classic rocks the Slovák mountains”:
You are not allowed to view links. Register or Login
A máš svety pokoj  8)  HF/6m/2m/70cm
6 W z kopca, super Micro + 1/2 L Anténu a to všetko sa zmestí do kabelku  :o
Super ľahký LiPo plus dobrá LiPo nabíjačka tiež nebudú lacnejšie.
A doma povieš, že tá mala krabička bola v akcia za “iba” 90.

Možno tu ešte nájdeš nejaký nápad:
You are not allowed to view links. Register or Login



Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #15 on: Júl 18, 2018, 09:26:16 ráno
A viac dobrých vecí, možno ako nápad urobiť si nieco sam:

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #16 on: Júl 18, 2018, 18:00:53 večer
Erixon, cinan len spocital kapacity napisane na clankoch :) Vzhladom na to, ze by to malo byt na nastartovanie auta velkym prudom, tak clanky budu zapojene do serie.

Ale v praxi to aj tak asi nebude fungovat, po pripojeni na vybitu Pb baterku v aute si tato riadne "cucne" tie cca 2 az 4Ah @ 12V co v tej Lipo srande budu a k nastartovaniu to asi nebude stacit :)


erixon

  • Guest
Odpovedať #17 on: Júl 18, 2018, 18:17:19 večer
Ano, na nastartovanie auta naftoveho, kde treba najskor poriadne nazhavit, to asi nebude dobre. Benzin by som aj trochu veril...
No to bude asi aj na ine vlakno, nez CB  :)
Skor ma zaujal vystup 12V na napajanie roznych zariadeni, ako routre, modem, notebook, EZS a ine. Je tam gulaty konektor 5,5mm, no nikde sa neda zistit kapacita prave tohoto vystupu. To by bolo dobre aj pre CB. Asi mi nezostane nic ine, len to kupit a zmerat. Cena je pri tom dost lakava.


erixon

  • Guest
Odpovedať #18 on: Júl 18, 2018, 18:57:16 večer
Pre mna je aktualna otazka, ci ako zdroj na portejbl sa hodi viac NiMH alebo Li-Po ?  (vseobecne Nixxx alebo Li-xxx)
Rozdiel vo vahe, NiMH 13,2V 13Ah battery pack 2,8Kg. Li-Po 11,1V 5,1Ah pack x2 bude 10,2Ah pri 0,8Kg
Cena NiMH 190$ (podla linku od Skippera) a Li-Po 100€
Asi sa daju najst aj ine, lepsie ceny, no pre mna to je odpoved, ze Li-Po uz neni take drahe a zacina byt dobra alternativa ku NiMH a Pb.
Zostava ale este posledny rozdiel pri aku, ako sa spravaju pri roznych teplotach. Kedze na kopce sa ide pri -15 aj +30
Podla vyrobcov a zopar clankov, ktore som cital, asi najhorsie na tom je Pb aku a nielen pri teplote, ale aj pri samovybijani.
Asi to bude este na diskuziu  ;)


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #19 on: Júl 18, 2018, 19:18:11 večer
Na portable viac LiPo :) Vaha, objem, cena, prud.
NiMh maju vacsi vnutorny odpor, co pri CB s 4W nehra rolu, ale pri 40W SSB na KV to je podstatny udaj, 5Ah lipo nema problem s 10-15A odberom v spicke. To iste s 5Ah NiMh bude sposobovat skreslenie signalu pre velku zmenu svorkoveho napatia.
Baterku na kopec v zime mozes mat v termoobale, s izbovou teplotou z domu, napriklad takom pre 0,5L flasky z decathlonu. Okolo nuly nema LiPo zasadny problem aj len tak v ruksaku a pocas vysielania vonku, skusane naposledy v januari :) 155QSO, 111minút, 15W SSB a 5Ah baterka mala cez 11,5V na konci. You are not allowed to view links. Register or Login