OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Dratovka 5,5m

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #140 on: Február 20, 2018, 13:33:14 večer
realne to bude viac v aute, ako v pešibuse...... .............a le sem tam za pekneho pocasia v lete urcite aj peso.
 anteny uz su: "trencianska" polka a dratovy GM. predpokladam ze GM bude realne lepsi, takze vesat budem jeho a to si pyta min. tych 10m ale ani 12m by mu neublizilo.
 
len tak mmchdm: vcera sa mi podarilo (teda snad) vyrobit tu dratovu  2x5/8. ;D ;D ;D ale skusky budu az bude teplejsie. :D ;)


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #141 on: August 04, 2018, 19:15:21 večer
nuz dratovka 2x5/8 odskusana, ale vysledky zatial velmô biedne. ladi az na 28 MHz a impedancia cca 85 ohm-ov. zrobil som ju dlhsiu aby bolo z coho strihat a aj tak je kratka...... potvora jedna.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #142 on: Január 03, 2019, 21:58:24 večer
skusim to tu ozivit po vianociach

chcem zbastlit z RG58cky dratovu 1/2.  hornu 1/4 len ziaric , dolnu 1/4 koaxial. uz to tu niekto zavesil "do placu". poradte aku urobit cievu na spodok.
-dajte tipy ako to mate odskusane (priemer na com to natocit a pocet zavitov)?????
-mozem len"okopcit" cievku z G-M Sirio??
-ked tam dam o zavit viac bude to vadit ?????

-kedze nam asi padla hlinikova polka na papagaji, tak chcem urobit nieco jednoduche, zavesne a najlepsie z jedneho kusa  koaxilau bez spojok.....len jedno PL-ko pri vysielacke v suchu.




Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #143 on: Január 03, 2019, 22:38:42 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
skusim to tu ozivit po vianociach

chcem zbastlit z RG58cky dratovu 1/2.  hornu 1/4 len ziaric , dolnu 1/4 koaxial. uz to tu niekto zavesil "do placu". poradte aku urobit cievu na spodok.
-dajte tipy ako to mate odskusane (priemer na com to natocit a pocet zavitov)?????
-mozem len"okopcit" cievku z G-M Sirio??
-ked tam dam o zavit viac bude to vadit ?????

-kedze nam asi padla hlinikova polka na papagaji, tak chcem urobit nieco jednoduche, zavesne a najlepsie z jedneho kusa  koaxilau bez spojok.....len jedno PL-ko pri vysielacke v suchu.


ASi mas na mysli moju Slim Cobru :-) AK mas vypocitany ziaric a protivahu (cize stredovy aj s tienenim z RG58), potrebujed prisposobovaci u cievku dole. Vezmi si klasicky baj voko 5cm novodurovu hajzlovu trubku. Od konca protivahy PRESNE zahnes na trubke DOPRAVA v pravom uhle. Ja si to chytim vzdy plastovou SK paskou cez dve diery v novodure a PORIADNE utiahnem, aby sa mi protivaha neposunula. NA 5cm Priemer navinies koaxialom 20 zavitov a posledny MUSI byt pomyselnym predlzenim protivahy, cize musi by s nou v priamke. Namot si fixnes lepiacou paskou a cely cirkus vytiahnes niekam na stoziar ( dole hlavou sa mi to neosvedcilo, na to aby antena bola kolmo k zemi potrebujes dost velku vahu na jej koniec a paska neudrzi celu antenu) A zacnes merat SWR. AK ti skace SWR do blba, znizis ci zvysis pocet zavitov cievky. Este musim upozornit, na to, ze moje technicke riesenie ziarica je VZDY o 10 cm dlhsie, nez je jeho vypocitana presna dlzka. v mieste presnej dlzky ziarica drat prehnem do slucky a paskou ci nejakym berendezesom zaistim proti posunutiu, tym budes klasicky doladovat swr na danom mieste. Taze sa vratim k ceivke na novodure. Ked sa SWR vrati do NORMALNYCH hodnot a mas istotu ze pocet zavitov cievky je uz nemenny a SWR je tymto ladenim najmensie mozne, zasa Sk paskou zaistim napevno "vystup"cievky zasa kolmo dole a mam antenu viac menej hotovu, Bud bachnem na ladenu stvrtvlnu napajaca PLko, alebo si odladim dlzku napajaca do radiostanice klasickym parnym pocotm stvrtvln skratenych o skacovaci cinitel pouziteho kabla. Tato antena sa da vyrobit z hocakeho koaxialu, ktory je 50ohm. 75ohm koaxialy som este nestretol :-) Takz ej mozny aj RG213 ci ine koaxialy. ROzdiel v nich bude len ten, ze cim masivnejsi kabel tym vacsi vykon znesie. Dalsie otazky zodpoviem az zajtra :-)


Offline erixon

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 8
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EO
Odpovedať #144 on: Január 03, 2019, 22:58:43 večer
Jano.
Preco to komplikovat cievkou, ked to ide jednoducho len na RG58 ?
Uz zopar rokov pouzivam tuto antenu pri portabloch a spokojnost. Mozno len, ak by dlzka bola problem, ci ine naroky...
Odporucam  AR B1/94 strana 10, obrazok 26b, vydrzala mi najdlhsie. Je dost uzko ladena, mozno to niekomu bude vadit, ale je jednoducha a funkcna  :)
Pripadne aj tu : You are not allowed to view links. Register or Login


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #145 on: Január 05, 2019, 08:59:40 ráno
-niekedy tu vo fore  (ale uz netusim v ktorom vlakne) Skiper daval planik tej dratovej polky, na spodu mala taku velku cievku z toho koaxialu. len neviem kde to bolo.
ale mne by sa tam z mechanickych dovodov viac hocila mensia cievka (ako na G-M) na neakom pevom podklade (PVC 60mm odpadova rurka), lebo to bude za 7 horami  a ma to byt co naj blbu-vzdornejsie.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #146 on: Január 05, 2019, 10:36:21 ráno
mimochodom nasiel som ze Sirio robi aj GainMaster HW....pre mna je to novinka, nemate niekto doma aby som sa mohol inspirovat?????


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #147 on: Január 06, 2019, 10:33:12 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login

príspevok č. 11


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #148 on: Január 06, 2019, 11:42:59 ráno
ferko vdaka
, ale ani obrazky mi nejdu a z nemciny viem tak naratat do 10 tich........ skusal som to citat cez prekladac ale je to naozaj sranda....ale viem o com tocia a vdaka za tip. miery som  pochopil .....

-dalej zvazujem celu antenu vopchat do gumenej hadice, alebo do vodarenskej plastovej rurky.......ma te neake tipy na montaz dratovky vo vyske cca 1000m v zime a lade.
« Last Edit: Január 06, 2019, 12:01:52 večer od janokorna »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #149 on: Január 07, 2019, 00:20:34 ráno
Napada mi len material PVCU SCH 40 su to plastove vodarenske trubky, musia byt vsak natrete, lebo UV ziarenie postupne ten plast rozrusuje. Ak v trubke natiahnes drat, tak by som nechal spodny koniec trubky otvoreny, nech sa tam nedrzi ani vyzrazana voda a volne vytecie von.
« Last Edit: Január 07, 2019, 00:23:30 ráno od BacaKE »